NULL int(0) NULL int(65) string(5) "-----" NULL int(0) NULL int(1) string(5) "-----" NULL bool(false) Biblioteka - Szkoła Podstawowa nr 142 w Łodzi
KLAUZULA INFORMACYJNA

Biblioteka szkolna: mgr Anna Załuska

Godziny pracy biblioteki szkolnej:
wtorek 8.30 - 13.30
środa 8.30 - 13.30
czwartek 8.30 - 13.30

• Zachęcamy do zamawiania lektur poprzez dziennik elektroniczny Librus lub pozostawienie zamówień na kartkach, które można włożyć do stojaka ustawionego przy bibliotece szkolnej.
  • Gdy biblioteka jest nieczynna, istnieje możliwość pozostawienia książek w sekretariacie szkoły, gdzie znajduje się przeznaczone do tego celu pudło. Należy pamiętać o dołączeniu imienia i nazwiska oddającego książkę.
  • Procedury zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 142 im. Zawiszy Czarnego w Łodzi w trakcie epidemii COVID - 19 znajdują się w zakładce: O szkole / Dokumenty szkoły.

Lektury szkolne

W naszej szkolnej bibliotece działa wolontariat biblioteczny.

Celem działań wolontariatu jest popularyzowanie literatury dziecięcej i zachęcenie do jej czytania. Wolontariusze opracowują recenzje książek przeznaczonych dla młodszych uczniów. Uczą się poprawnego i pięknego czytania tekstów literackich, tworzą do nich rebusy, zagadki i różnego rodzaju zabawy literackie dla dzieci, a potem odwiedzają naszych najmłodszych uczniów w ich klasach, by czytać im oraz organizować spotkania z literaturą.

W okresie zdalnej nauki, wszystkie działania przenoszone są na platformę Teams do zdalnej biblioteki.

Plakat czytanie jest cool

Regulamin biblioteki szkolnej

1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
  2. Do biblioteki wchodzi się bez teczki i okryć wierzchnich.
  3. W bibliotece nie wolne jeść ani pić.
  4. W bibliotece należy zachowywać się cicho i spokojnie.
  5. Książki można wypożyczać tylko na swoje nazwisko i nie wolno ich oddawać innym osobom.
  6. Wypożyczone książki należy przechowywać w dodatkowej okładce.
  7. Uczniom nie wolno wchodzić do działu nauczycielskiego, tzn. działu „Ksiąg zakazanych”.
  8. Z końcem każdego roku szkolnego wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić do biblioteki.
  9. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone książki z biblioteki. Za zniszczone lub zagubione książki czytelnik zobowiązani jest oddać taka samą lub wpłacić kwotę na konto biblioteki Rady Rodziców.
  10. Za zgodą bibliotekarza czytelnicy mogą korzystać z wolnego dostępu do półek.
  11. Jednorazowo można wypożyczyć dwie książki (w tym jedną lekturę) na okres dwóch tygodni.
  12. Po tym terminie uczeń będzie płacił karę za przetrzymanie książek w wysokości 0,50 zł za tydzień o ile uczeń nie zgłosi przedłużenia terminu zwrotu książek.
  13. Termin zwrotu książek można przedłużyć, o ile nie ma na nią zapotrzebowania.
  14. W celu sprawnej i szybkiej obsługi czytelników przy wypożyczeniach należy stosować się do poleceń bibliotekarza.
  15. Biblioteka udostępnia zbiory od września do końca maja.

Prośba książki do dzieci

1. Chcę być zawsze czysta i ładna.
  2. Dotykaj mnie tylko czystymi rękami.
  3. Nie czytaj mnie przy jedzeniu, bo mnie pobrudzisz.
  4. Nie przełamuj mi grzbietu.
  5. Używaj zakładki.
  6. Nie ślin palca, gdy przewracasz moje kartki.
  7. Nie zaginaj moich rogów.
  8. Nie pisz i nie rysuj po moich kartkach.
  9. Nie lubię spać na podłodze – odłóż mnie na półkę.
  10. Zaprzyjaźnij się ze mną, a pokażę ci cały świat i nauczę cię wielu rzeczy.