Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
5. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
6. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
7. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
8. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
9. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Zapraszamy na wystawę pt. "Kern Wspaniały"

Z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy urodzin oraz 10 rocznicy śmierci tego znakomitego pisarza zapraszamy Państwa do zapoznania się z utworami dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna pochodzącymi z Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej mieszczącej się w Dziale Zbiorów Specjalnych, które zamieszczone zostały na wystawie pt. Kern Wspaniały.

Oto link do wystawy:
http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2020-kern-wspanialy/wystawa.php

Ludwik Jerzy Kern - urodził się w Łodzi 29 grudnia 1920 r. w Łodzi, zmarł w Krakowie 29 października 2010 r. Polski poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek.

Debiutował w 1938 r. jako poeta w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”.

Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Po upadku powstania warszawskiego trafił do Krakowa.

W 1945 r. powstały jego pierwsze utwory satyryczne, drukowane w „Szpilkach”. W 1947 r. powrócił na krótko do rodzinnej Łodzi, gdzie rozpoczął pracę w agencji prasowej. Rok później ponownie wyjechał do Krakowa i został tam już na stałe.

Niemal natychmiast po przyjeździe do stolicy Małopolski poeta zasiadł w redakcji periodyku społeczno-kulturalnego „Przekrój”, z którym współpracował aż do 2002 roku. Na łamach czasopisma publikował swoje utwory poetyckie, reportaże oraz przekłady. Był autorem tekstów takich ponadczasowych przebojów jak m.in. „Nie bądź taki szybki Bill” czy „Cicha woda”, które zostały wykorzystane w filmach oraz serialach. Do jego najbardziej znanych dzieł należą również utwory dla dzieci, które publikował m.in. w tygodnikach „Płomyk” i „Płomyczek”.

Zdobył wiele nagród i wyróżnień: m. in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (1976, 1979), Nagrodę Literacką m. Krakowa (1977), nagrodę rzymskiego miesięcznika "Scena Illustrata" - Premio Internazionale "Il miglioridell anno" (1986) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2008).

Do klasyki literatury dziecięcej wprowadził takie postaci, jak pies Ferdynand ("Ferdynand Wspaniały') i porcelanowy słoń Dominik ("Proszę słonia"), zaskarbiając sobie tym samym miłość najmłodszych czytelników, czego doskonałym dowodem jest Order Uśmiechu, który otrzymał w roku 1972.

Ponadto został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1977), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980, 1998) oraz Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości (2007)

Do klasyki literatury dziecięcej wprowadził takie postaci, jak pies Ferdynand - "Ferdynand Wspaniały" i porcelanowy słoń Dominik - "Proszę słonia". , zaskarbiając sobie tym samym miłość najmłodszych czytelników, czego doskonałym dowodem jest Order Uśmiechu, który otrzymał w roku 1972.