KLAUZULA INFORMACYJNA

Archiwum - biblioteka

100 wierszy na 100-lecie Niepodległości Polski

W roku szkolnym 2018 / 2019, by uczcić 100-lecie Niepodległości Polski, biblioteka szkolna ogłosiła akcję literacką "100 wierszy na 100-lecie Niepodległości Polski". Akcją zainteresowało się wielu naszych uczniów, co bardzo ucieszyło wszystkich wychowawców, a przede wszystkim pomysłodawczynie - bibliotekarkę Panią Annę Załuską oraz Panią Magdalenę Michlińską.

Misiowe bajanie-dzieci rozweselanie

Z ogromną przyjemnością włączyłyśmy tę akcję w listopadowe obchody Święta Misia organizowane przez Mały Samorząd. Podczas spotkania klas I – III, które zatytułowane zostało "Misiowe bajanie-dzieci rozweselanie", mogliśmy zobaczyć jak wielu naszych najmłodszych uczniów interesuje się poezją dziecięcą i podejmuje trud pracy nad tekstem literackim, by pięknie przeczytać lub z pamięci wyrecytować wiersz. Kochani Uczniowie! Bardzo Wam dziękujemy oraz tym wszystkim, którzy pomogli Wam przygotować się do wystąpienia.

Niepodległa w poezji i prozie

Kolejną akcją było przygotowanie starszych uczniów do Konkursu Recytatorskiego "Niepodległa w poezji i prozie", organizowanego przez Bibliotekę Miejską, Filia nr 3 w Łodzi 22 listopada 2018 r. Brali w nim udział również uczniowie z pięciu łódzkich szkół. Rywalizacja była więc duża i poziom wysoki. Nasza uczennica z klasy 6a Lucynka zajęła II miejsce, druga szóstoklasistka Patrycja otrzymała jedno z trzech przyznanych przez jury wyróżnień. Jesteśmy więc bardzo usatysfakcjonowane. Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczniom biorącym udział w konkursie ! Niepodległa może być dumna!

Ta sama biblioteka organizowała również Konkurs Plastyczny "Niepodległa oczami dziecka", do którego zgłosiłyśmy naszych najmłodszych uczniów szkoły. W klasie  drugiej przeprowadziłyśmy warsztaty o tematyce patriotycznej.   Uczennica z naszej szkoły, z kl.1a - Natalia została jego laureatką, zajmując w nim II miejsce. Z czterech przyznanych wyróżnień, dwa przypadły naszym uczennicom Ani z 1a oraz Zosi z 2a. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki. Mieliśmy możliwość uczestniczyć w koncercie wokalno-muzycznym, w wykonaniu uczniów Podstawowej nr 54, który wzruszył nas wszystkich przepięknym wykonaniem pieśni patriotycznych.

Świąteczny poranek z poezją

W styczniu 2019 r., o poranku, w wyjątkowej bo świątecznej atmosferze odbyła się recytacja patriotycznych wierszy dla Niepodległej. Sala języka polskiego została udekorowana zimowymi i świątecznymi ozdobami, a palące się świeczki stworzyły przytulną atmosferę. Przygotowana przez nauczycielkę Panią Dorotą Korycką ukazująca się w tle prezentacja podkreśliła szczególną i uroczystą chwilę.  Recytatorami byli głównie uczniowie klasy VI b oraz IV a, ale też uczennica z klasy II a oraz VI a. Umiejętność artystycznej rozmowy o naszej Ojczyźnie nie brakowało tego dnia nikomu.

Przepięknie recytowali znane patriotyczne utwory m.in.: K.I. Gałczyńskiego, C. K. Norwida, A. Mickiewicza ale również deklamowali te mniej znane.

Wszystkie recytacje były naprawdę udane. W wielu wierszach cisza stała się znaczącym środkiem wyrazu. Recytowane wiersze dostarczyły słuchającym niesamowitych wrażeń.

Dziękuję bardzo Wszystkim za zaangażowanie!

Bibliotekarka - mgr Anna Załuska