2016/2017 Szkoła Dramy Bohaterskiej Wyobraźni
W naszej szkole od października 2016 do czerwca 2017 trwa projekt autorski dr Hanny Jastrzębskiej Gzelli Szkoła Dramy Bohaterskiej Wyobraźni realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Łódzka Akademia Dramy – akredytowanym Ośrodkiem Centrum Zimbardo, Fundacją In Blanco, Kołem Terenowym ASSITEJ działającym w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Poleskim Ośrodkiem Sztuki. Dr Hanna Jastrzębska Gzella jest edukatorem i pedagog dramy, trenerem Heroic Imagination Project.
Ideą Projektu Szkoły Dramy Bohaterskiej Wyobraźni jest szerzenie poprzez działania dramowe, artystyczne i społeczne idei bohaterstwa dnia codziennego, solidarności społecznej i odpowiedzialności, przeciwdziałania mechanizmom wykluczającym osoby słabe oraz poszukiwanie przez uczniów wewnętrznych zasobów do podejmowania działań w sytuacjach, które wydają się lub są trudne. Projekt adoptuje założenia międzynarodowego Projektu Bohaterska Wyobraźnia czyli Heroic Imagination Project HIP prof. Filipa Zimbardo, który został stworzony z myślą o tym, aby na bazie najnowszych osiągnięć psychologii społecznej dokonywać zmiany społecznej i poprzez działania dramowe odkrywać znaczenie pojęcia bohaterstwa oraz dać okazję do osobistej i grupowej refleksji na temat bohaterstwa dnia codziennego.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do:
- działań wychowawczych i edukacyjnych opartych na dwóch filarach: metodzie dramy i programie prof. Zimbardo ,,Bohaterska wyobraźnia”;
- doświadczania przez uczniów procesu uczenia się zawartego w następującym cyklu: uwrażliwienie na problem za pomocą tekstów literackich, przykładów, zdarzeń oraz odkryć z dziedziny psychologii społecznej, refleksję osobistą i grupową ( odkrycia w rolach i poza rolą), motywację do działania poprzez generowanie pomysłów na akcje społeczne w szkole – tworzenie HIP szkoły, praktykowanie zachowań bohaterskich;
- tworzenia bazy pomysłów na HIP świetlicę – czyli społeczność, w której członkowie wspierają się nawzajem oraz podejmują działania ,,bohaterskiej codzienności”.
W Szkole Podstawowej nr 142 im. Zawiszy Czarnego w Łodzi, projekt realizowany jest przez Annę Załuską. Obejmuje dzieci świetlicowe z klasy II b, której wychowawcą jest Pani Magdalena Antczak.
Realizacja projektu:
- Bohaterowie literaccy i filmowi.
- Poszukiwanie bohaterów.
- Wywiady dzieci z rodzicami na temat bohaterstwa.
- Rysunki dzieci ilustrujące zasłyszane historie.
- Praca dramowa na materiałach z wywiadów.
- Tworzenie pojęcia bohaterstwa dnia codziennego.
- Piosenka ,,Budzimy bohaterską wyobraźnię”.
- Tworzenie Postaci bohatera dnia codziennego (oczy, uszy, ręce i serce).
- Tworzenie scenariusza do filmiku ,,Podaj Dalej” – nagrywanie.
- Haepening w szkole „Korytarz bohaterskiej wyobraźni”.
- Nasze klucze do „hip klasy”, ,,hip świetlicy”.
- Tworzenie z dziećmi banku pomysłów na działania w duchu bohaterskiej wyobraźni, czyli ,,nasze ambitne cele”.
- Bajka Ciepłe i Puchate
Koordynator projektu: Anna Załuska